Su deposu yapıştırma son yıllarda öne çıkan uygulamalar arasında yer alsa da su deposu yapıştırma  işlemini profesyonel anlamda yapan şirketlere yaptırmak büyük önem taşımaktadır. Yapıştırma işleminin su gibi önemli bir çözücü göz önünde bulundurulduğunda çok detaylı olarak ele alınması ve uygulanması gerekiyor. Su depolarında yapıştırma işlemi için üretilmiş olan özel ilaçların uygulaması açısından mutlaka ön temizlik ve bakım çalışmaları gerekiyor. Söz konusu temizlikler kimyasal maddelerle olacağı için yapılacak olan yapıştırma işleminde öncesi ile sonrası detaylarında mutlaka durulama işlemi yapılarak Deponun kullanılmadan önce kimyasal analizlerinin belgelenmesi gerekiyor.

Su deposu yapımı teknik şartnamesi ile belirlenen kurallar içerisinde mutlaka su depoları kontrollerden geçmek zorunda. Bu kontroller yapı denetimler aracılığı ile yapılıyor olsa da söz konusu kontroller de belirlenmiş olan mevzuat uygulanmalı. Yani su deposu betonarme olarak üretilecekse mutlaka su deposu içine izolasyon ve yalıtım katları yerleştirilmeli. Zira bu işlemler Deponun daha uzun süreyle kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Su depolarında izolasyon malzemeleri deponun çeşidi ile orantılı olarak değişmektedir. Bu yönüyle bakıldığında su depolarında kullanılan yalıtım malzemelerinin membran uygulamalar ve alkali boyalar ile yapılmalıdır.

Su deposu yosun önleyici  ilaçları da su depoları içerisinde oluşan yosunlaşma ya karşı büyük bir çözüm sunmaktadır. Ayrıca yosunlaşmayı engelleyebilmek için alınabilecek önlemler arasında öne çıkan en önemli ayrıntı mutlaka su deposu içerisinde yalıtım çalışmasının yapılmış olmasıdır. Bu yalıtım çalışması su deposu zemininde biriken çamurun yosunlaşmasına ve bir araya gelmesine karşı önleyici bir tabaka oluşturacaktır. Su depoları içerisinde istenen temizliğin sağlanabilmesi için sadece izolasyon yada yalıtım yapmak yeterli değildir. Altı aylık periyotlarda muhakkak su deposu içinde temizlik işlemleri yetkili şirketler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca izolasyon uygulamaları içinde profesyonel şirketlerle çalışmak sizin için en doğru seçim olacaktır. Su depolarının yapıları göz önüne alındığında metal ve plastik su depolarında alkali boyalar betonarme su depolarında ise sadece membran ya da alkali boya uygulaması ile İzolasyon sağlanabilmektedir. Yalıtım koşulları seçilen malzeme ve işçilik ile doğru orantılı kalite sunacaktır.

 

Comments are closed.