İçme suyu en önemli yaşam kaynağımızdır. Bu yaşam kaynağımız binalarımızda ki su depolarında muhafaza edilmektedir. Genellikle hidroforların da yer aldığı bodrum katlarında yer almaktadırlar. Su depolarının temizliği ve muhafaza koşulları insan sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır.

Zamanla eskimiş veya su kaçağı bulunduran su depolarının yalıtım malzemeleri kullanılarak problemli bölgelerin yeniden düzenlenmesine su depo yalıtımı denir. Su deposu yalıtımı su kaçağı neden ile meydana gelebilecek içme sularının kirlenme riski düşünülerek yaptırılmalıdır. Su yalıtımı yaptırmak yeni su deposu yaptırmaktan daha uygundur. Su yalıtımı depoyu ilk yapıldığı günkü gibi tertemiz ve sağlam bir hale getirmektedir.

Su deposu yalıtımı Nasıl Yapılır? Su deposu yalıtımı öncesinde kaçağın veya eskimiş bölümün neresi olduğu net bir şeklide tespit edilmek zorundadır. Yapılan tespitin ardından su deposunun eskimiş, paslanmış yerleri temizlenir. Yüksek basınçlı kompresörler ile deponun her yeri yıkanır ve temizlenir. Ardından deponun yapıldığı maddenin türüne göre yalıtım malzemesi tercih edilir. Su depoları mermer, beton, galvaniz vb. maddelerden yapılır. Seçilen yalıtım malzemesi hazırlanır ve kaçağın olduğu bölümün gerektirdiği katta sürülür ve kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra gereken dezenfekte süreci gerçekleştirilir. Su deposu yalıtımı uzun yıllar sıkıntı yaşamadan depoyu rahatlık ile kullanmanıza imkân tanımaktadır.

Su depo yalıtımı oldukça önemli ve gerekli bir işlemdir. Özellikle içme suyunun depolanacağı bu bölümlerde yapılacak yanlış uygulama ya da yanlış seçim hayati bir soruna dönüşecektir. Yalıtımda kullanılacak olan madde mutlaka üstün kalite sınıfına ve içme suyu ile temasa geçmeyen sağlığa zararlı olmayan bir malzeme olduğu kanıtlar belgeye sahip olmalıdır. Seçilen malzemeyi uygulayacak ekibinde profesyonel hizmetler veren bir firma olması gereklidir. İzolasyon işlemi sınarsımda da belli aralıklar ile su deposunun temizliği yapılmalıdır. Genellikle eski binalarda beton su depoları bulunmaktadır. Beton su depolarında su deposu kaçağı olduğunda membran denilen gerekli belgelere sahip malzemeler yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Comments are closed.