Su depolarında kaçak olması durumlarında yalıtım yapılması en iyi sonucu verir. Kısa vadede su kaçağı tamamen durur, uzun vadede ise minimuma iner. Yalıtımın uzun ömürlü olması için gereken malzemeler kullanıldığında 10 yıla kadar dayanıklı sonuçlar alınabilir.

Su Deposu Yalıtım Ürünleri

Su deposu yalıtımı için kullanılan malzemeler kullanım amacı ve içeriğine göre değişiklik gösterir. Su depoları için yalıtım malzemesi olarak bitümlü su yalıtım malzemeleri kullanılır. En çok kullanılan bitümlü su yalıtım malzemesi ise katrandır. Epoksi su yalıtım malzemeleri daha çok yüzey kaplama ve çatlak gibi boşlukların doldurulması için kullanılmaktadır. En önemli özelliği ise ısıdaki değişikliklerden etkilenmemesidir. çimento su yalıtım malzemeleri arasında portland çimentou yer almaktadır. Portland çimentosu daha çok betonarme su depolarında kullanılmaktadır. Su deposu yalıtımlarında en çok kullanılan ise traslı çimentodur.

Bunların yanı sıra sürülebilir veya sprey şeklinde kauçuk su yalıtım malzemeleri, örtü ve püskürtme membranlar, su deposu boyaları da yalıtım malzemeleri arasında yer almaktadır.

Su Deposu Malzemeleri

Su deposunu sabit değil taşınır olarak tercih edenler için ihtiyaca uygun olarak farklı boyutlarda su depoları mevcuttur. Su deposu malzemeleri ölçü, şekil ve malzemeleri açısından farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Paslanmaz çelik, plastik, fiberglas veya galvanizden üretilmiş su deposu çeşitleri mevcuttur. Bunu yanı sıra şekil itibariyle dikdörtgen, yuvarlak, dik veya yatay olan çok sayıda su deposu çeşitleri vardır. İnternette çok sayıda su deposu resmi bulunduğundan karar vermeden önce bunları inceleyerek bir fikir edinmiş olursunuz.

Su Deposu Hidrofor Pompası

Su deposu kullanıcıları açısından bir diğer önemli nokta da hidrofor kullanımıdır. Hidrofor suya gereken düzeyde basıncı vererek düşük basınçlı su sorununu ortadan kaldırır. Hidrofor için bazı yardımcı ekipmanlara gereksinim vardır. Su deposu hidrofor malzemeleri küresel vana, güvenlik vanası, selenoid vana, çek valf, manometre, basın şalteri, seviye elektrodundan oluşmaktadır. Bu yardımcı malzemeler sayesinde su akışının kesilmesi, basıncın okunması, su seviyesinin kontrolü vs. sağlanır.

Comments are closed.