Su deposu yalıtımını neden yapmalıyız?

Su deposu temizleme hizmeti gibi periyodik bir şekilde yapılmayan su deposu yalıtımı işlemi, hali hazırda var olan depoda su kaçağı olması durumunda ya da var olan deponun eskiyip artık içindeki suyu steril bir şekilde muhafaza edemiyor olması durumunda yapılır. Bu gibi durumlardan herhangi biri ile karşılaşıldığı zaman su deposu yalıtımı yapılmadığı takdirde yer altı suları, betondaki çatlak kısımlardan sızmak suretiyle suyu kirletir. Yalıtım yapmak yerine yalnızca kalebodur ve fayans benzeri seramik kaplamalar kullanmak düşülen en büyük hatalardan biridir. Çünkü aynı sorunlarla yeniden karşılaşılma riski bir hayli yüksektir. Su deposu kapasite hesabı yapıldıktan sonra yalıtımının yapılmaya başlandığı su depolarının izolasyonunu en çok da sağlığımız için yapmalıyız. Aksi takdirde kirlenen suyun içerisinde üreyen bakterilerden mikrop kapabiliriz.

Su deposu yalıtımını yapılışı nasıldır?

  1. Su deposunun zeminine ve iç kısmının tamamına raspa işlemi uygulanır. Deponun iç yüzeyi pas ve küften arındırılır,
  2. İzolasyon hizmetinden evvel su deposu 150 bar basınç sağlayan kompresörler kullanılarak yıkanarak temizlenir,
  3. Su deposunun ( su deposu krom çelik, polyester veya polieliten ile yapılmış olabilir) temizlenmesinden sonra ekipman ve malzemelerin kontrolü yapılarak güvenlik önlemleri alınır,
  4. İzolasyon için gereken malzemenin hazır hale gelmesi ve homojen olması için karışım karıştırılır,
  5. Hazır hale getirilen izolasyon harcı deponun uygulanması gereken kısımlarına ilk kat olarak sürülür,
  6. Su deposu uygun bir zaman diliminde kuruması için bırakılır,
  7. Kullanılan yöntem aynı şekilde ikinci kat izolasyonu olarak uygulanır,
  8. İşlem son bulduğunda yine su deposu belli bir zaman aralığında kuruması için bırakılır,
  9. Su deposu dezanfekte edilip temizlendikten sonra müşteriye teslim edilir.

Su Deposu Yalıtımının Ne Zaman Yapılmalı?

Su deposu izolasyonu nasıl yapılır? Kısmında su deposu yalıtımının nasıl yapıldığını merak eden müşterilerimize su deposunun izolasyonunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Su deposu yalıtımı, yalnızca çatlak ve sızıntı olduğunda değil, baştan yapılmalıdır. Böylece ileride meydana gelebilecek sorunların da önlemini baştan almak size güvence verecektir.

Comments are closed.