Su Deposu Yalıtımı Nedir?

Su depoları apartman, şirket, fabrika, okul, hastane ve meskenlerin genellik ile su kesintisi gibi durumlarda kullanmak üzere içme sularının muhafaza ettikleri depolardır. Su depoları genellikle bodrum, bahçe, garaj, teras vb. yerlerde muhafaza edilirler. Eskimeye ya da paslanmaya bağlı olarak sağlık ve bina yapısı açısından su deposu riskleri meydana gelir. Bu riskler hijyen koşullarına aykırı şekilde su bulundurulması, paslanma nedeni ile su kaçağının oluşması, su kaçağının binanın bazı bölümlerine önemli derecede zarar vermesi olarak sıralanabilir. Depoda karşılaşılan bu tip sorunlarda su deposu yalıtımı akla gelmektedir. Su deposu yalıtımı depodaki su kaçağının yerini tespit ederek sorunlu bölgenin uygun yalıtım malzemesi ile düzeltilmesi işlemidir. Bu sayede su kaçağı engellenir ve içme suyunun hijyenik şartlarda muhafaza edilmesi sağlanır. Yalıtım işlemi sonrasında da gerekli olan temizlik koşullarının belirli aralıklar ile yaptırılması su deposunun hijyeni açısından oldukça gereklidir.

Su Deposu Yapım Malzemeleri

Su depolarının galvaniz, plastik, sentetik, polietilen gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Kullanılan yalıtım malzemeleri deponun türüne bağlı olacak şekilde belirlenir. Su deposu yalıtımı uzmanlık gerektiren bir işlem olduğu için işini iyi bilen firmalarla çalışılması gerekir.

Su Deposu Fiyatları Nasıldır?

Su deposu fiyatları deponun ebatlarına, yapıldığı malzemeye ve depolama kapasitesine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Su depoları genel olarak 100 lt ve katları şeklinde imal edilmektedir. Ancak özel olarak 25 tona kadar su deposu üretimi de yapılabilmektedir.

Yer Altı Su Depoları ve Yapıları Nasıldır?

Su depolarının yer altına konumlandırılmış ve genellikle daha büyük şekilleridir. Su sarnıcı olarak da halk arasında adlandırılırlar. Su sarnıçlarında tıpkı diğer su depoları gibi plastik, sentetik, polietilen gibi maddelerden üretilmektedir. Su sarnıcı İstanbul ilinde de firma tarafından hizmetinize sunulmaktadır.

Su sarnıçları İstanbul şehrinde de farklı ebat ve hacimleri ile piyasaya sunulmuştur. Su depolarına göre sarnıçlar daha büyük ebat ve hacimlerde tercih edilmektedir. Bu neden ile toprağın altına gömülerek kaplayacağı büyük alandan kurtulmuş olunur.

Comments are closed.