Su kesintileri, doğal afet durumları ve daha birçok nedenden dolayı su deposunun bulundurulması büyük önem taşıyor. Bu nedenle imar yönetmeliklerinde belli metrekare alana göre uygun hacimde su deposu bulundurulması zorunludur. Su deposu çalışma prensibi suyun temiz bir yerde tutulması ve gerekli olduğu durumlarda (şebeke suyu kullanılamadığı durumlarda)kullanılmasına dayanmaktadır.

Su Deposu Yalıtımı Neden Gereklidir?

Uzun süreli kullanımın ardından su depolarında sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle çürümeye bağlı sızma ve su kaçağı oluşumu, beton depolarda yüzeyin suyla etkileşime geçmesi sonucunda yüzeyin aşınması gibi sonuçlar doğabilir. Bunu engellemek ve meydana gelen sorunların insan sağlığı açısından doğurabileceği tehditleri minimize etmek için su deposu yalıtımı yapılır.

Su Deposu Yalıtımının Garantisi Olur Mu ?

Su deposu yalıtımının ardından su sızması kesilse de uzun vadede yüzde yüz garanti verilemez. Ancak yine de su deposu yalıtımı kanserojen ve toksin maddeler içermeyen ve kaliteli malzemelerle yapıldığı takdirde 5 yıldan fazla bir süre dayanabilir. Su deposunun sağlıklı bir şekilde kullanılabilir olması ve sağlık açısından tehdit oluşturacak bakterilerin üretimine mahal vermemek için su deposu bakımı yaptırılması gerekir.

Su Deposu Bakımı Nedir?

Su deposu bakımı işleminde su deposu tamamen boşaltılır, su deposundaki birikintiler (çamur, çakıl gibi) toplanır ve atılır. 150 bar basınçlı su kompresörü ile tüm depo temizlenir, fayans depolarda ortaya çıkan kahverengi lekeler çözücü kullanılarak giderilir. Bunun ardından dezenfekte edilen depo son kez iyice durulandıktan sonra kullanılabilir.

Taşınabilir Su Depoları

Su deposunu daha küçük boyutlarda ve taşınabilir olarak isteyenler için farklı ölçülere sahip çeşitli maddelerden üretilmiş su depoları mevcuttur. Bu su depoları sizin ihtiyacınıza göre birkaç yüz litreden başlar ve 10 bin tona kadar çıkabilir. Boyutlarına göre en uygun su deposu 5 ton hacimli depolarıdır. 5 tonluk su depoları fiberglas, paslanmaz çelik vs. gibi maddelerden üretilir.

Comments are closed.