Su Deposu Yalıtımı Firmalar İçin Zorunlu Mu?

Bizimle İletişime Geçin

Su depoları, günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaya başlanmış olup, binalarda içme ve depolanmasını amacıyla suyun hidrofor vasıtasıyla daha dengeli dağılması amacıyla üretilmiştir. Su depoları kullanım amacı ve yerine göre üçe ayrılır. Bunlar; polyester su deposu, polietilen su deposu, mavi dikey su deposudur. Su deposu ebatları değişiklik gösterebilir. Su depoları genellikle apartmanların bodrum katında yer almaktadır. Bununla beraber binaların çatı katına da kurulacağı gibi, toprağa da gömülebilmektedir. Günümüzde en yaygın olarak bodrum katına kurulur. Su depolarının binaların bodrum katına yapılmasının hiçbir mahsuru yoktur. Aksine hidrofor sisteminin daha iyi, daha verimli çalışması için zeminde olması gerekmektedir. Su depolarının zeminde olmasının bir diğer avantajı ise bakım kolaylığı sağlamasıdır.

Su deposu nerede olursa olsun zamanla eskir, paslanır veya su kaçırabilir. Bu gibi durumlarda su deponuzu değiştirmek ve büyük bir masrafa girmektense, su deposu membranı ile yalıtımı izolasyonu yapılarak bütün sorunlar ortadan kaldırılabilir ve su deposunun daha sağlıklı çalışması sağlanabilir. Su deposu yalıtımı izolasyonu yapılmasının, su deposuna, dolayısıyla sizin sağlığınıza hiçbir zararı yoktur. Hatta yapılması sağlığınız için de önemlidir. Su deposu yalıtımı izolasyonu ülkemizde şuan zorunlu değildir. Fakat yapılmaması halinde su deposu suyu steril olarak muhafaza edemeyeceği için su deposu yalıtımı izolasyonu yapılmasının önemi oldukça büyüktür. Eskimeye yüz tutmuş ama su kaçırmayan su depolarının izolasyonları yapılarak daha steril kullanılması sağlanabilir. Su deposu izolasyonunda kullanılacak her malzemenin içme suyuna uygun olması gerekir. Su deposu izolasyon malzemesi ise kesinlikle suya karışmamalıdır ve bu malzemelerin tümü kesinlikle solvent içermemelidir.

Su deponuzun markası her ne olursa olsun, mutlaka su deposu izolasyonunu yaptırmanız gerekmektedir. Bunu yaptırmanız size ileride temizlik ve su deposu bakımını yaptırmanızda kolaylık sağlayacaktır. Su deposu izolasyonu yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise uygulamanın 5 ila 6 gün süre zarfında kuruması gerekmektedir. Sadece membran değişiminde ise 5 ila 7 saat arasında beklemek yeterli olacaktır. Su deponuzun markası her ne olursa olsun, depo kapağının en azından bir insan girebileceği büyüklükte olması büyük yarar sağlayacak ve işlemi daha hızlı yaptırabilirsiniz.

Comments are closed.