Su Deposu Nedir?

Su depolarının genel kullanım amacı içme sularının kullanım yerine ulaşmadan önce sağlıklı ve temiz bir şekilde depo edilmesidir. Binalarda, iş yerlerinde, hastanelerde, müstakil binalarda vb alanlarda değişik büyüklük ve yapılarda su depoları bulunur. Su depoları binalar veya büyük mekânlar için genelde daha büyük kapasiteli yapılar halinde kurulurken küçük alanlarda ise daha küçük hacimli formları ile yer alırlar. Büyük kapasiteli su depolarında su kaçağı olduğunda uygun su yalıtımı malzemeleri kullanılarak var olan kaçağın giderilmesi talep edilmektedir. Ancak küçük hacimli su deposu su kaçırıyor şikâyetlerin de ise uygun fiyatları nedeni ile deponun yenilenmesi daha uygun görülmektedir.

Su Depoları

Su Tankları İmalatı Hangi Maddelerden Yapılır?

Su tankı imalatı plastik, polietilen, metal, galvaniz, polyester gibi farklı malzemelerden yapılmaktadır. Kullanıcılar kullanım amaçlarına uygun olarak bu maddelerden hangisi uygunsa onu tercih ederler. İçme suyu, bazı sıvı kimyasallar ile bazı içeceklerin muhafaza edilmesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Su tanklarının insan sağlığına uygun bir şekilde içme suyunu muhafaza ettiklerine dair sertifikaları bulunmaktadır. Yatay veya dikey silindir şeklinde bir yapıya sahiptirler. 50 lt ile 10 000 lt arasında değişiklik gösteren çeşitli hacimlerde su tankı bulunmaktadır. Kullanım oranına ve su tankının konulacağı alana göre ebatları belirlenir. Genellikle bodrum, sığınak, teras ya da bahçede konumlandırılan su tankları su kesildiği anlarda içme suyu ihtiyacının giderilmesi için kullanılır.

Su Depoları Yalıtımı

Su Tanklarının Ortalama Fiyat Aralığı nasıldır?

Su tankı fiyat tankın imalatının yapıldığı malzemeye, malzemenin kalite sınıfına ve malzemenin toplam hacmine göre değişkenlik göstermektedir. Polietilen bir su tankının 100 lt hacmindeki fiyatı yaklaşık 150 TL, 200 lt hacmindeki fiyatı yaklaşık 170 TL, 300 lt hacmindeki fiyatı ise yaklaşık 220 TL civarındadır. TS 1258’e göre bir kişinin bir günde 90 lt temiz su tükettiği düşünülmektedir. Yani 4 kişiden oluşan bir ailenin bir günlük su ihtiyacı 360 lt olmaktadır. Bu hesaba göre herhangi bir yapının su ihtiyacı belirlenir ve ona göre su deposunun hacmine karar verilir.

Comments are closed.