Su deposu ve hidrofor hesabı birlikte yapılması gereken önemli bir işlemdir. Zira konunun birlikte ele alınması hem tesisatın sağlıklı çalışabilmesi için önem taşımakta hem de su depolarının ihtiyaç duymuş olduğu suyun yeterli olarak depolanmasına doğrudan etki etmektedir. Hidrofor motoru ya da hidrofor sistemi su tesisatına su göndermekle görevli olan parça olarak öne çıkmaktadır. Bu parça su deposundan almış olduğu suyu tesisatın içinde eksilen su ile aynı anda tamamlayarak tesisatın hava yapmaması için görev yapar. Su depolarında olası bir arızanın yani su gelmeme sorununun başlıca nedenleri arasında hidrofor motorları gösterilebilmektedir. Fakat su depoları sisteminde yer alan hidrofor motorları düzenli bakımlarla uzun süre kullanım sağlarlar.

Su deposu üretim konusunda hizmet veren şirketlerin çoğalması son dönemde fiyatların oldukça ucuzlamasına ve ürün çeşitliliğinin çoğalmasına neden olmuştur. Tüketici için son derece pozitif bir etki olan su deposu çeşitliliği hem üretim tekniklerini daha da geliştirmiş hem de su deposu satın almak isteyenlerin tercihinin yeni depolardan yana olmasını sağlamıştır. Su depolarında öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken CE sertifikasının bulunup bulunmadığıdır. Zira söz konusu depolar izolasyon ve yalıtım malzemesi kullanılmadığında kısa sürede bakteri ve yosun oluşumuna ev sahipliği yapacaklardır. Fakat CE sertifikası olan depolarda bu durum biraz daha uzun olacaktır. Su deposu konusunda kaçınılmaması gereken konu ise yalıtım işlemlerinin uygulanmasıdır. Bu durumda su depoları daha hijyenik ve sağlıklı kullanım için olanak sağlayacaktır.

Su depolarının yapılarına göre yalıtım ihtiyaçları değişebilmektedir. Bu yalıtım ihtiyaçları arasında metal ve plastik depolar alkali boya ile yapılırken betonarme depolarda bu durum membran ve alkali boyalarla da sağlanabilmektedir. Membran uygulaması metal gövdeli ve plastik gövdeli depolara yapılamamaktadır. Su deposu tamiri konusunda hizmet veren firmaların en sık karşılaştığı sorunlar arasında su deposunda kullanılmayan yalıtım çözümlerinden kaynaklı oluşan hasarlar ilk sırayı almaktadır. Unutulmaması gereken suyun iyi bir çözücü olduğu ve şehir şebeke suyunda yabancı maddelerin de yer almasından kaynaklı olarak depoların kısa sürede delinebildikleridir.

Comments are closed.