Su deposu yalıtımı için alınması gereken önlemler öncelikli olarak deponun satın alındığı dönemde bu hizmetin uygulanmasıdır. Fakat unutulmuş ya da hali hazırda bir depoya bu işlem uygulanacaksa da mutlaka tecrübeli ve belgelendirme yetkisine sahip şirketler tercih edilmelidir. Aksi taktirde tesisat ve hidrofor motorunda oluşacak bir hata sistemi bütünü ya da bölümsel olarak kullanılmaz hale getirecektir. Su depolarının yalıtımı için pek çok şirket profesyonel olarak hizmet sunmakta olup bu hizmet oldukça makul fiyatlarla satın alınabilmektedir. Bu yönü ile ele alındığında hizmetin pratik olarak kullanılabilmesi ve devamlılığının sağlanabilmesi için 6 aylık dönemlerde mutlaka temizlik ve bakım işlemleri büyük önem taşımaktadır.

Su deposu yalıtımı nasıl yapılır? Konusunda farklı sorunlara farklı çözümler sunulmaktadır. Bu sorunların en popüler olanı depoların farklı materyallerden üretilmiş olması ve ihtiyaçlarının farklılık göstermesi ile açıklanabilir. Örneğin betonarme su depolarında ve metal plastik su depolarında uygulamalar farklılık göstermekte olup uygun yalıtım çözümünü ve uygulamasını sadece profesyonel şirketler yapabilmektedir. Betonarme su depoları için yaygın olan çözüm su deposunun membran kaplama ile kaplaması olabildiği gibi alkali boya uygulaması ile de çözüm oluşabilmektedir. Su depolarında asıl ihtiyacın ne olduğu iyi analiz edilmeli ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler üretilmelidir. Metal ve plastik su depolarında çözüm sadece alkali boyaları işaret etmekte ve söz konusu yalıtımlar alkali boyalar ile yapılmaktadır.

Depo yalıtımı için ihtiyaç duyulan süreler farklılık gösterebilir. Fakat alkali boyaların kullanım ve kuruma dönemleri göz önünde bulundurulduğunda uygulamanın minimum 7 gün içinde tamamlanması mümkün olacaktır. Zira su depoları kesinlikle yalıtım yapılmadan yıkanmalı temizlikleri yapılmalı ve doğal yöntemler ile kuruması beklenmelidir. Ardından su deposu içine alkali boya uygulanmalı ve bu sürecinde minimum 6 ila 7 gün kuruması beklenmelidir. Ayrıca hava koşullarına bağlı olarak kuruma erken tamamlanabilir olsa da kesinlikle ısıtıcılar devreye sokulmamalıdır. Bu ısıtıcılar hem gövdenin deforme olmasına hem de yangın çıkartma riskine neden olabilirler. Betonarme su depolarında membran uygulaması 5 saat içinde tamamlanabilmektedir.

Comments are closed.