Su deposu nedir? Suyu ihtiyaç olduğunda kullanıma hazır tutan kaplardır. Suyu yalıtılmış bir ortamda tutan, dışı yalıtım malzemeleriyle çevrili araçlardır. Temiz su tüketebilmek için depo yalıtımının, düzenli bakım ve temizliğinin ihmal edilmemesi gerekir. Bakımı ve temizliği düzenli yapılan su depolarının sağlıklı kullanım ömrü de uzayacaktır.

Yalıtımda kullanılacak malzemelerin su niteliğine karışmadığına dair uygunluk belgesi kesinlikle olmalıdır. Solvent içeren yalıtım malzemeleri kullanılmamalıdır.

Yönetmelik Maddeleri

Depo kesinlikle su ile etkileşime girmeyen bir ana yapıdan oluşmalıdır. İçme suyu ve genel kullanım sularının depo edilmesi konusunda, su depoları niteliklerinin ve karşılanması gereken kriterler hakkında yasal mevzuat olmamakla beraber, 17 Şubat 2005 tarih, 25730 sayılı “İnsani Tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelik” ile depo zorunlu özellikleri belirlenmiştir. Yönetmelik maddeleri şöyledir:

  1. Depo iç yüzeyi suyun yapısını bozmayan bir madde ile kaplanmalıdır.
  2. Depo içine sabit merdiven bulundurulmamalıdır.
  3. Depoya giren ve depodan çıkan sudan örnek alabilmek, giren ve çıkan suyun debisini ölçebilmek için gerekli düzenleme bulunmalıdır.
  4. Su deposu bir bina ile bitişik yapılmamalı ve çatısı bulunmamalıdır.
  5. Depo gözlerinin havalandırılmasının sağlanması, dışarıdan su ile yabancı maddelerin girmesinin engellenmesi ve uygun depo havalandırma koşullarının depo yapısı içinde bulunması gerekir.
  6. Suyun yapısını değiştirmeyecek, paslanmaz çelik ve benzeri maddeler ile yapılmış depolarda suya temas eden yüzeylerinin epoksi benzeri maddelerle kaplı olması halinde, bu çelik tanklar da kullanılabilir niteliklerdir.

Su Deposu Montajı

Depoların kâgir, betonarme, plastik, paslanmaz çelik, fiberglas ve galvaniz gibi çeşitleri bulunmaktadır. Köşeli ya da silindirik biçimde olup, kullanım yerinin özelliğine bakılarak seçilen deponun bağlantıları yapılır.

Su deposu otomatik dolum vanası ile su giriş debisinin ve toplam birikmenin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Depo, varsa hidrofora yakın ve düz olarak bağlanmalıdır ve pompa sistemi her an su içinde kalacak şekilde bağlanmalıdır.

Uzman ekibimizle depo alan ve konumunun ön incelemesini yapıyor, size en kullanışlı ve ekonomik uygulamayı proje halinde sunuyoruz. İletişim servisimizden ön bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Comments are closed.