Su deposu nedir?

Konutların, işyerlerinin, fabrikaların, okulların ve birçok yerin suyunu depo eden yapılardır. Su depoları çoğu alanda suların kesilmesi ile devreye sokularak depodaki suyun kullanılması için tercih edilir. Büyük işletmeler, okullar, fabrikalar ve çok daireli apartmanlarda büyük çaplı su depoları bulunurken tek konut veya küçük bir işletmenin su depoları daha küçük olmaktadır. Su deposu resmi incelendiğinde aralarındaki fark daha net anlaşılacaktır.

Büyük çaplı su depolarında eskimeye bağlı olarak su kaçakları veya bazı su deposu problemleri meydana gelebilir. Büyük su depolarında su kaçağı problemini yok etmek amacıyla su yalıtımı yapılmaktadır. Su yalıtımı çeşitli yalıtım malzemeleri kullanılarak su kaçağının engellenmesi ve suyun sağlıklı koşullarda ikame edilmesi sağlanır. Su deposu yalıtım membranı genellikle beton su depolarının yalıtımında kullanılan plastik türevi olan ve gerekli sertifikalara sahip yalıtım ürünüdür. Membranın yanı sıra kullanılan su deposunun yapım malzemesine uyumlu yalıtım malzemeleri kullanılır. Yalıtım sonrasında su deposu ilk günkü haline geri dönecektir.

Su Deposu Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Su yalıtımı öncesinde gerekli analizler yapılarak su kaçağının yeri tespit edilir. Su kaçağının tespitinin ardından su deposunun yüksek basınçlı araçlar kullanılarak temizlenmesi gerçekleştirilir. Uygun yalıtım malzemesinin seçimi ve uygulanması gerçekleştirilir. Kaçağın yer aldığı bölgedeki hasra göre yalıtım malzemesinin kaç kat sürüleceği belirlenir. Yalıtım malzemesi uygulama sonrasında belirli bir süre kurumaya bırakılır. Ardından gerçekleştirilen dezenfeksiyon işlemi sonrasında su deposu kullanıma hazır olur. Yalıtımın başarılı gerçekleşmesi alanında profesyonel ekip çalışmasının bir sonucu olmaktadır. Yalıtım yapıldıktan sonra su deposunun düzenli belirlenmiş aralıklarda temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi sağlanmalıdır.

Su Deposu Fiyatları nasıldır?

Su deposu fiyatları imalatının yapıldığı maddenin cinsine ve kalitesine, deponun hacmine ve ebatlarına bağlı olarak değişmektedir. Su depolarının kapasiteleri 50 lt den 10000 lt kadar uzanmaktadır.

Su kesintisi anında susuz kalmak istemiyorsan sağlıklı ve temiz içme suyu için sende evine bir su deposu satın al. Sular gitse de suyun gittiğini hissetmeden yaşamak gerçekten çok güzel bir şey.

Comments are closed.