Su deposu yalıtımı avantajları oldukça fazladır. Yalıtım yapıldıktan sonra su deposunun ısı dengesini koruyabilirsiniz. Su deposu yalıtım avantajları maddelemek gerekir ise,

  • Suda koku yapmaz, mikropları barındırmaz.
  • Tarım Bakanlığı izni ve CE Belgesi vardır.
  • Depremlerde çatlamaz ve su kaçırmaz.
  • Su deposu %100 korunur.
  • Çıplak betona uygulanır.
  • Isı dengesi sağlanır.
  • Rezistans ve sızdırmazlık yaptırılır.

Su deposu yalıtım avantajlarını inceledik peki nasıl yapılır su deposu yalıtımı.

Su Deposu Yalıtımı Nasıl Yapılır?

İlk olarak su deposu yalıtımı, depo içerisinde ki su çıkartılır ve zemin temizlenir.

Su depo zemininde ve duvarlarında oluşan çatlak ve kaçaklar tespit edilir. Ardından çatlak ve kaçakların içerisine Sikamonotop 612 ve 620 uygulanmalıdır.Su deposu yalıtımı işleminde onarım işlemleri bittikten sonra ise harç hazırlanır. Su depo yalıtım işleminde duvar ve tavanı hazırlanın harç ile sıvanır. Depo zemini ile duvarlarına arzu edilirse seramik ile kaplanır. Su deposu yalıtımında,  işlemler sonrası çevre kirliliğini ortadan kaldırmak adına yapılan işten çıkacak olan moloz ve atıkları oradan uzaklaştırır.

Su Deposu Rezistansı

Su deposu rezistansı ısıtma işleminin gerçekleşmesi için takılan bir parçadır.

Su deposu rezistansı güneş ışınları yetersiz kalıp su deposunda birikmiş olan suyun sıcaklığının yeterli olmamasında taktırılması gereken bir parçadır. Böyle bir durumda, su deposunun alt kısmına takılan elektrikli rezistans ile depodaki suya daha fazla ısı sağlanabilir.

Su deposu rezistans ile sıcaklık değeri sabitlenebilir veya havaların soğuyup su deposunun ısısının yeterli olmadığı durumlarda depo içerisinde ki suyun ısısı su deposuna takılan rezistans sayesinde tercih edilen sıcaklığa otomatik olarak gelebilecektir. Su deposu rezistansı istenilen ısıya göre farklı çeşitleri mevcuttur.

Su Deposu Sızdırmazlık

Su deposu sızdırmazlık uygulanarak açık noktalara müdahale edilir. Betonun döküldüğü an inşaat ve derzlerin sızdırmazlığını sağlar. Su deposu sızdırmazlığı özel olarak üretilir ve esnek su tutucudur.

Su deposu sızdırmazlığı, kullanılacak bölgeye bağlı olarak çeşit farklılığı gösterebilir. Farklı ve çeşit ve ölçüleri vardır.

Su deposu risk analizi, yapmak oldukça önemlidir. Su deposu yapılacak bölgenin su deposu yapımına uygun olması gerekir. Bu nedenle ise iş yapımı öncesi su deposu risk analizi yapılması gerekmektedir.

Bölgede mutlaka su deposu risk analizi yapılmalıdır. Bölge su deposu yapımı için uygun olmayabilir. Eğer böyle bir noktaya su deposu yaptırırsanız aldığınız önlemler pekte işe yaramayacaktır.

Su deposu yapılırken sızdırmazlık veya rezistans yaptırmanız etkisiz kalacaktır.

Comments are closed.