Su depolarının ihtiyaca göre birçok farklı stilde üretilebilmesi günümüz teknolojisi ile çok rahat mümkün olabilmekte. İhtiyaçlar doğrultusunda üretilen su depoları farklı gövde modelleri ve farklı gövde malzemelerinden oluşturulabilir. Su deposu Ostim bölgesinde ağırlıklı olarak Betonarme ve metal gövdeli ile tercih ediliyor olsa da son yıllarda plastik su depolarının önemli yol kat etmesi bölgenin su deposu seçiminde plastik su deposu eğiliminde olduğunu göstermekte. Su deposu modeli ne olursa olsun ortak bir amaç için üretildikleri için bu amaca uygun kullanılmaları gerekiyor. Çünkü su depoları halk sağlığı için ciddi tehdit oluşturabilen ayrıntılara sahip. Bu yönüyle bakıldığında Su depolarında en ideal kullanımı için mutlaka yalıtım yapılma gereksinimleri sonra ortaya çıkıyor.

Su deposu markaları sektörde daha çok satış gerçekleştirebilmek için olağanüstü kampanyaları ve olağanüstü fırsatları müşterilerine sunuyor. Online satış üzerinde çok uygun fiyatlara sahip olabileceğiniz su deposu talepleriniz doğrultusunda dilediğiniz yere teslim ediliyor. Su deposu markalarının son yıllarda Sağlık Bakanlığı onayı ile üretim yapma zorunluluğu ortaya çıkmış durumda.  Bu nedenle su depoları mutlaka CE sertifikasına sahip olmalı. Bu sertifika ile plastiğin insan sağlığına zarar vermeyecek materyaller içermesi ya da eğer söz konusu ürün metal gövde ile olacaksa galvaniz kaplanmış olması sağlanıyor. Fakat maddenin yapısı gereği bir süre sonra su madde ile etkileşime geçebilmekte. Bu durumun önlenebilmesi için muhakkak izole edilmeleri yani yalıtım malzemeleri ile kaplanmalı gerekiyor.

Su deposu motorları deponun içinde söz konusu olan suyun tesisata gönderilmesini sağlıyor. Fakat yalıtım konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli detay motorun söz konusu yalıtımdan uzak tutulması. Aksi takdirde su deposu motoru üzerinde hareketli olan parçaların sıkışmasına ve hareket kabiliyetini yitirmesine neden olabiliyor. Yalıtım malzemeleri sadece deponun ana iç kısmına ya da dış kısmına kaplanmalı. Depo yalıtım malzemesi olarak betonarme yapılarda membran  metal ve plastik gövdeli depolarda ise alkali boya olarak seçiliyor. Tercihler doğrultusunda betonarme su depolarının da alkali boyalar ile kaplanması yani yalıtılması mümkün. Ayrıca daha  uzun ve daha sağlıklı bir su deposu kullanımı için betonarme depolarda iki çeşit yalıtımı tercih etmeniz deponun daha da sağlıklı kılacaktır.

 

Comments are closed.