Su deposunun ömrünü uzatmak, su sızıntısını önlemek için su deposu izolasyonu yapılır. İzolasyon sonrasında kaçak minimum düzeye indirilebilir. Fakat çoğu zaman taşınabilir su depolarına ihtiyaç duyulur.

Su Deposu İzolasyonu Uzun Ömürlü Müdür?

Su deposunda ortaya çıkan kaçak durumunu önlenmesi, sudan dolayı ortaya çıkan paslanma veya yüzey aşınmasını ortadan kaldırmak için izolasyon yapılır. İzolasyon işlemi su kaçağını ortadan kaldırır ve uzun vadede mininmuma indirir. İzolasyon sonrasında su kaçağının olmayacağının garantisi koşullara göre değişir. Çevre koşullarının olması durumunda 5 yıldan 10 yila kadar garanti süresi verilebilir.

Su Deposu Seçimi

Eğer daha küçük ve taşınabilir su deposuna ihtiyacınız varsa 1 veya 6 tonluk su depolarını tercih edebilirsiniz. Taşınabilir 1 tonluk su depolarının paslanmaz çelik, galvaniz, plastik ve fiberglas gibi çeşitleri vardır.  1 tonluk su deposu fiyatları 300 TL’den başlıyor ve deponun üretildiği malzemenin türüne göre değişiklik gösterebilir. Daha büyük bir depoya ihtiyacınız varsa 6 tonluk su deposu da tercih edebilirsiniz.

Su Deposu İzolasyonu Nedir?

İzolasyon işlemi deponun türüne göre değişiklik gösterir. Paslanmaz depoda yapılan izolasyonda su deposu boşaltıldıktan sonra temizlenir. Temizleme işleminin ardından izolasyon malzemesi için gereken karışım hazırlanır. Birinci kat sürüldükten sonra kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra ikinci kat izolasyon harcı uygulaması geçekleştirilir. Bu kat da kuruduktan sonra dezenfekte edilir ve böylece işlem tamamlanır.

Beton su depolarında ise suyun uzun dönemde korrozif etkisinden dolayı yüzeyde bozulmalar ortaya çıkabilir. Bu nedenle beton su depolarında sıklıkla izolasyon gerekebilir. İzolasyon için uygun malzeme seçilerek gerekli olduğu takdirde iki kat sürülerek izolasyon işlemi gerçekleştirilir.

1 veya 6 tonluk su deposu tercih edenler açısından en önemli sorun fiyatlardır. 2. el su deposu tercih ederek aynı ürünü sıfır su deposunun yarı fiyatına da elde etme fırsatını yakalamış olabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken husus ürünün sağlam olmasıdır.

Comments are closed.