Su deposu muhasebe kaydı ile su deposu kullanılan işletmeler denetimlere tabi olmaktadır. Ayrıca söz konusu denetimler su deposunun bakım görün görmediği yönünde de denetlemekte olup söz konusu yalıtım çalışmalarının ve izolasyon çalışmalarının düzenli yapılması büyük önem taşımaktadır. Su depolarında öne çıkan önemli başlıklar arasında yer alan temizlik faaliyetleri ise her 6 ayda bir kez yapılmalı ve deponun hijyenik ortamı resmi analizler ile doğrulanmalıdır. Söz konusu temizliği ve belgelendirmeyi sadece su deposu temizliği ve yalıtımı yapabilen şirketler yapabilmekte olup bu konuda kesinlikle yapabildiğini iddia eden kişilere güvenilmemelidir. Çünkü insan sağlığını doğrudan etkileyen su söz konusu olduğunda yapılacak olan hataların geri dönüşü olmayacaktır.

Su deposu nasıl olmalı? Konusunda konunun uzmanlarının önerileri yapıların çok önemli olmadığını fakat su depolarının mutlaka yalıtımlı hijyenik olmaları gerektiğini belirtmektedir. Çünkü söz konusu su olduğunda hem günlük kullanımda büyük önem taşıması hem de dünya sağlık örgütüne göre en ölümcül 6 yol olan su hastalığın yayılmasından kilit rol oynayabilmektedir. Bu yüzden su depolarında yaşanan bu durumun önlenebilmesi için alınabilecek tedbirler sağlık bakanlığı kurallarına göre belirlenmiştir. Bu kurallar gereğince depoların yalıtım yapılarak kullanılması gerekmektedir. Ayrıca periyodik bakımlarla sürekli temizlenmesi gereken depoların ayrıca her 15 günde bir kez göz ile kontrol edilmesi olası bir kirliliğe karşı alınacak en önemli önlem olacaktır.

Su deposu özellikleri bakımından ele alındığında ilk olarak karşımıza çıkan ayrıntı deponun sahip olduğu gövdeye göre yalıtım ihtiyacının değişebildiğidir. Zira bu ihtiyaç doğrultusunda su deposunun kullanım ömrü de doğru orantılı olarak değişmektedir. Betonarme su depolarında uzun süreli hijyenik kullanım için tavsiye edilen depo katmanları sıva yüzey üzerine döşenen fayans ve ardından yapılan alkali boya takviyesi olarak sınırlandırılabileceği gibi membran kaplama ile depo içinde bir ömür sağlanacak izolasyon yani yalıtım mümkün olabilmektedir. Plastik ve metal gövdeli su depolarında ise bu durum karşımıza alkali boya uygulaması ile çıkmakta olup söz konusu yalıtım uygulamaları kesinlikle profesyonel şirketler tarafından yapılmalıdır.

Comments are closed.