Hayatımızda büyük önem taşıyan suyun yararları anlatılmakla bitmez, ama bu kadar yararı olan suyun aynı zamanda zararları da var. Su hem içinde birçok madde taşıyabilen hem de tek başına da yapı bozucu özelliği vardır. Aslında bakacak olursak hayatımızda ki yeri çok önemli olan yaşantımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz binalara yani yapılara su zarar veren önemli bir etken. Yapılara yağmur ve yer altı suları ile temas eden su yapıda ki taşıyıcı kolonların bozulmasına, çatlamasına ve beton içindeki demirin paslanarak taşıma açısından sorun yaratmasına neden olur. Yapıların sudan ve zararlı etkilerinden korunması için yapılan bütün işlemlere “su yalıtımı” denir. Sızan suyun zararları ile alakalı bilgi verdikten sonra, şimdi gelelim su deposuna. Su kesildiğinde imdadımıza yetişen, kapalı bir yapı içerisinden suyu tutan ve depolayan malzemeye su deposu denir. Su depoları özelliklerine ve yapıldığı maddeye göre birçok modelde olabiliyor. Böle bir hizmet sahibi olmak isteyenler için su deposu montajı ve nereye koyulacağı önemli bir konu oluyor.

Su Deposu Nereye Konulmalı

Su depoları ilk yapıldığı zamanlarda bina içerisinde, zemin katta, kapıcı dairesinde, kazan dairesinde ve kömürlükteydi. Bu ortamlarda su deposu yalıtımı yoktu. Sonrasında yaşanan su sızmaları ile duvarlarda çatlamalar ve yapısal bozukluğa sebep olunca taşıyıcı betonun dayanıklılığını düşürdü. Su deposunun nereye montaj edileceği su deposu maliyetini değiştiren en önemli etmenlerden biridir. Çünkü ona göre uyumlu yapıda su deposu kullanmak gerekiyor. Bina zemin kısmında sızma olmaması için ödenecek olan su deposu maliyetleri yerine su depoları çatı katlarına yapılmaya başladı. Çatı koyulan su deposu sızıntılarını önlemek için zemin fayans döşenebilir ya da membran malzeme kullanarak zemin kaplama işlemi yapılabilir. Türkiye’de yaşanan deprem sonrası yapılarda imar izinlerinde su depolarının gerekli yalıtım ve drenaj tedbirleri alınarak bina bodrumu, çatı katı ve bina alanı dışına yerleştirilebileceği söylendi. Bizim tavsiyemiz en çok kullanılan bina çatı katına montaj yapılması en sağlık gibi görünüyor.

İhtiyacınız Olan Depo Hangisi

Depo alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntıdır. Su deposunu kaç kişinin kullanacağına göre su deposu litre hesaplamaları yapılır. Kullanılacak alana göre günlük kişi başı su tüketim litre miktarı değişir. Bundan dolayı en uygun depoyu seçmek için gerekli hesaplamaları yapılması gereklidir.

Comments are closed.