Sikaplan Membranlar İle Temellerde Su Yalıtımı

Bizimle İletişime Geçin

Temel perde duvarlarının suya maruz kalmasını önlemek için her ne kadar önlem alınsa da bunu tam olarak başarmak imkansızdır. Çünkü temellerde yapılan drenaj işlemleri betonun suyla temasını önlemez, sadece suyun basıncını düşürmeye yarar. Aynı şekilde betonun belli katkılar kullanılarak hazırlanmasıyla su geçirmezliğini sağlamak amaçlansa da bu da su yalıtımını sağlamaya yetmez. Suyun betona sızmasıyla birlikte betonun bünyesindeki çelik konstrüksiyonları zamanla çürütmeye ve yapının ömrünü daha ilk günden kısaltmaya başlar. Bu durum uzun vade binanın ömrünü kısaltır, kısa vadede ise rutubetin oluşmasına zemin yaratarak yaşam kalitesini düşürür. Bu yüzden de temellerde dayanıklı bir su yalıtımının yapılması şarttır. Sikaplan membranlar her türlü hava koşuluna, mekanik ve kimyasal etkiye karşı dayanıklı olup su sızmalarını uzun yıllar boyunca engeller.

Su Deposu Temizliği

Su depolarının bulunması büyük önem taşısa da bunların periyodik bakımlarının ve temizliğinin yapılması da gereklidir. Zamanında temizliğin yapılmadığı depolardaki suyun kalitesi düşer ve çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir. Su deposu temizliği için su deposu boşaltılmalı, çamur gibi birikintiler kaldırılmalıdır. Daha sonra 150 bar basınçlı suyla yıkanmalı, kuruduktan sonra dezenfekte edilmelidir. Bu işlemlerin ardından tekrar yıkanan depo kullanıma hazır hale gelir. İhtiyaç duyulduğu takdirde su deposu temizliği boyama işlemini de kapsayabilir.

Hidrofor Kullanımı ve Basınç Hesabı

Su deposundaki su basınçla kullanıma sokulur ve bu işlemin gerçekleşmesi için hidrofor kullanılır. Hidrofor seçimi sırasında su tankı basınç hesabı yapılır ve böylece kat,daire sayısı gibi etkenler göz önünde bulundurularak en uygun hidrofor seçilir. Daha sonradan herhangi bir sorun yaşamamak adına hidrofor bağlanması için bir uzmana başvurmak gerekir.

Su Tankı

Depolanması gereken suyun miktarı az olduğu durumlarda ve suyun yapıya zarar vermemesi için su deposu yerine su tankları tercih edilir. Su tankları paslanmaz metal ve plastik gibi birçok maddeden üretilir. Bu ürünler online alışveriş yoluyla satın alınabilir. Bütçenin kısıtlı olduğunda iyi durumdaki su tankeri 2. el olarak da tercih edebilebilir.

Comments are closed.