Su deposunun bulundurulması, gerekli olduğu durumlarda kullanıma sokulması açısından önemli olduğu kadar deponun temizliği, bakım ve yalıtımı da bir o kadar dikkat edilmesi gereken konulardır. Yalıtım yapılması su deposunun insan sağlığına tehdit edebilecek şekilde çürüme ve dökülmesini, aşınmasını önler, su kaçağı sorununu ortadan kaldırır. Ancak yalıtım malzemesinin doğru seçilmemesi yalıtım kalitesini düşürür, sağlıklı izolasyon malzemesi kullanılmadığı durumlarda tifo, enfeksiyon gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Doğru Yalıtım Malzemesi Nasıl Seçilir?

Yalıtım malzemelerinin sağlık açısından herhangi bir tehdit oluşturmaması için Türkiye’deki bazı kurumların verdiği sağlık test raporu olan yalıtım malzemelerine üstünlük vermek gerekir. Sağlık test raporun veren kurumlar İTÜ, Hacettepe Üniversitesi ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’dur. Doğru yalıtım malzemesi sadece kanserojen ve toksik madde içermemesi açısından değil, yosunlaşma, koku yapmama gibi özellikleri açısından da önemlidir. Özellikle, su deposu yalıtım membranlarında en çok şikayet edilen konu koku yapmasıdır. Bu sorunun oluşmaması için kullanılan membranın kalitesine özen gösterilmeli, piyasa araştırması yapılarak belli bir kalite seviyesinin üstündeki ürünler tercih edilmelidir.

Su Deposu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru malzemelerle yapılan yalıtımın yanı sıra doğru su deposunun seçilmesi de oldukça önemlidir. Su deposunun hangi malzemeden üretilmesi onun kalitesini ve sağlıklı olup olmadığını belirleyen en önemli unsurdur. Su deposu krom malzemeden üretilmişse paslanmaz özelliğe sahiptir ve bu da sağlığınızın korunması açısından önemlidir. Paslanmaz çelik depoların kullanımı zamanı insan sağlığı açısından zararlı bakteriler ve toksik maddeler oluşmaz, kötü koku ortaya çıkmaz. Ayrıca, binanın temeline su kaçağı olma durumu da böylece engellenmiş olur. Temizlenmesi için tahliye nipelinin mevcut olması bakımını daha da kolaylaştırır. Paslanmaz kromdan üretilmiş  1; 1,5; 2; 4 tonluk su deposu ve daha büyük ölçülere sahip su depoları arasından ihtiyacınıza göre tercih yapabilirsiniz.

Plastik su depoları ısı karşısında kimyasal etkileşime girerek suyun kalitesini düşürür. Plastik su deposu zararları nedeniyle paslanmaz krom su depoları daha çok rağbet görmektedir. Ancak burada da üretimin kalitesi, ürün malzemesinin kalite düzeyi öne çıkıyor ve durum tüm plastik su depoları için geçerli değildir.

Comments are closed.