Hayatımızda büyük bir önem taşıyan su depoları, aynı zamanda yapılara zarar da verebiliyor. Bir depo sahibi olmak su kesintisi sırasında işlerimizin aksamamasına ve olağan düzenin devam etmesine büyük katkıda bulunuyor. Su deposu sahibi olduğunuz zaman önemle üstünde durmanız gereken bir konu daha var. Bu konu su deposu izolasyonu, çünkü izole edilmeyen depolar zamanla su sızdırabilir ve bunun sonucu olarak beton yapısına zarar verebilir. Özelikle taşıyıcı kolonları güçsüzleştirebilir ve beton içerisinde oyuklar açarak demirin paslanmasına neden olabilir. Bu yüzden önlemimizi alıp su depomuzun izolasyonunu yaptırmalıyız. Sarıyer bulunduğu konum ile İstanbul’un en güzel semtlerinden biridir. Temiz bir havası olan ve bol bol yeşil alanlara sahip Sarıyer maalesef İstanbul’un su kesintisi yaşayan ilçeleri arasında yerini alıyor.  İstanbul deyince aklımıza her yıl sayısızca göç alan ve insanın bitmediği bir şehir geliyor. Hal böle olunca birçok kaynak gibi su kaynakları da yetersiz geliyor. Bundan dolayı yıllardır devam eden bir şekilde Sarıyer’de ki birçok yapıda su deposu olmazsa olmazlardan biridir. Sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde kullanmak içinde bazı yapmak zorunda olduğumuz işlemler var.

Su Deposunu Nasıl Yaptırabilirim, En Uygun Nasıl Olur?

Kullanacağınız sisteme göre birçok su deposu şekli var. Bunları beton, metal, polyester ve polikarbon su depoları olarak sayabiliriz. Su deposu inşaatı yapılacak su deposuna göre farklılıklar göstermektedir. Apartmanlar için genelde kullanılan metal ya da polikarbon türleridir.

Depoların Temizliğini Ve Bakımını Nasıl Yapılır?

Su depolarında ki en büyük sorun stoklanan suyun sağlıklı bir şekilde bulundurmak ve tüketme. Buna dikkat etmezsek oluşan bakteriler sayesinde bulaşıcı hastalıklara maruz kalabiliriz. Uzun yıllardır deposu kullanıldığı için şanslısınız, Sarıyer’de su izolasyonunu iyi şekilde yapan firmalar bulunmaktadır. Su depolarınız en iyi şekilde temizlenir ve dezenfekte edilir. Bu işlemde deneyimli personel ve bakanlık onaylı temizlik malzemeleri kullanılır. Düzenli bir şekilde su depolarınızı temizletmeli ve bakımlarını yaptırmalısınız.

Depodan Dairelere Nasıl Su Gönderiliyor?

Su deposu montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Çünkü kullanılan su deposu hidroforu bütün dairelere suyu gönderebilecek şekilde takılmalıdır. Hidrofor uyguladığı basınçla suyu dairelere ulaştıran bir motordur. Bu yüzden suyun bütün dairelere ulaşması için gerekli debi ve basınç hesabı iyi yapılmalıdır. Bu işlemlerin sonunda en uygun hidrofor kullanılmalıdır.

Comments are closed.