Su deposu montajı gerçekleştiren birçok firma bu alanda son derece profesyonel değişmiş hizmetlere imza atıyor. Halk Sağlığı ve refahını doğrudan etkileyen ürünler arasında yer alan su depoları bu yüzden montaj ve imalat anlarında olağanüstü dikkat ve hijyen gerektiren işlemler arasında yer alıyor. Su deposu montajı yapacak firmaların mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olması ve söz konusu su deposu montajının gerçekleşebilmesi için teknik tesisat ve gerekli yalıtım yöntemlerini hakim olmaları büyük önem taşıyor. Çünkü su depoları montaj anında yapılan yalıtımlar sayesinde uzun yıllar hem hijyenik hem de sağlıklı olarak çalışma sağlayabiliyor. Su depolarının bu denli büyük önem taşıması deponun hizmete girmeden önce yalıtım yapılması ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

Su deposu maliyeti konusunda kısıtlı bir bütçe ile hareket ediyorsanız ve su deposu yalıtımını daha sonraya ertelemek istiyorsanız bu size daha sonra hem zaman hem de daha yüksek bir ücret ödeme ile geri dönecektir. Çünkü su depoları yalıtımları ertelenmesi gereken ve hijyen açısından büyük önem taşıyan uygulamalardır. Söz konusu uygulamanın yapılabilmesi için Deponun minimum 5 ile 6 gün servis dışı kalması gerekmektedir. Su deposu yalıtımı yapılırken öncelikli olarak depo bütünü ile su doldurulmalı ve depo içerisinde hijyenik ortam sağlanmalıdır. Hijyenik ortamın sağlanabilmesi için mutlaka yetkili personel tarafından İşlemlerin yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu durumda oluşan hijyenik ortamın ardından depo kurumaya alınmalı bir gün kuruduktan sonra ise alkali boya uygulaması yapılmalıdır.

Su deposu litre hesaplama deponun amaca uygun hizmet verebilmesi için ve depoyu kullanacak olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Zira deponun litre hesaplamasını yaparken kullanacak kişi sayısı ile 2 çarpılmalıdır. Bu çarpım bir kişinin ortalama günlük su içme ihtiyacı olan 2 litreyi ortaya çıkartacaktır. Fakat kişisel ihtiyaçlarında giderilebilmesi için bir kişi üzerinde 4 litre su kullanım ihtiyacı hesaplamak deponun tam anlamıyla tatmin edici hizmet vermesi için önem taşımaktadır. Su depoları sonradan kapasite artırılamayan yapılarda imal edildiği de unutulmamalıdır.

Comments are closed.