Su depoları evlerimize gelmeden önce içme sularının depolandığı alanlardır. Bu nedenle suyun temiz ve sağlıklı olması su deposunun sağlamlığı ile yakından ilişkilidir.

Su Deposu Yalıtımı(İzolasyon) Nedir?

Su deposu yalıtımı, uzun süre kullanım veya başka nedenlerle su deposunda meydana gelen problemleri ortadan kaldırmayı amaçlar. Su deposunda meydana gelen kaçaklar, su deposunda eskime ve yıpranma sonucu içme suyunun dezenfeksiyonunda sıkıntılar oluşması ciddi su deposu problemleri arasındadır. Su deposu yalıtımı sayesinde ortaya çıkan su kaçağı veya aşınma tespit edilerek gerekli müdahaleler yapılır.

Kaçağın meydana geldiği su deposunda ilk adım su kaçağının yerinin güzel bir şekilde açığa çıkarılması gereklidir. Ardından su kaçağı bulunan deponun hangi malzemeden yapılmış olduğu belirlenerek ona göre yalıtım malzemeleri belirlenir. Su depoları beton paslanmaz sac, fayans, galvaniz gibi farklı yapılarda olabilmektedir. Eski binalarda genellikle beton su depoları bulunmaktadır. Her deponun yapısına uygun yalıtım yöntemleri yer alır. Su deposu izolasyonunda kullanılacak maddenin kaliteli ve belgeli bir ürün olması gereklidir. Belgeden kasıt izolasyonda kullanılacak malzemenin içme suyuna karışmayan bir içeriğe sahip olduğu kanıtlayan sertifikalardır. İzolasyon malzemesinin içme suyu ile temasa geçmesi en büyük su deposu riskleri arasındadır. Yöntem ve malzeme seçimin en iyi şekilde uygulanabilmesi alanında uzman ve deneyimli bir ekip gerektirir. Yanlış uygulamalar malzeme iyi dahi olsa yalıtım başarısız olacaktır.

Büyük Çekmece Su Deposu

Beton Su Depolarının İzolasyonu

Beton su deposu plastik türevi olan membran denilen malzemelerin uygulanmasıyla izole edilir. Uygulama öncesinde su kaçağının veya eskimenin olduğu bölüm tespit edilir. Oluşmuş pas veya kirler temizlenir. Ardından yüksek basınçlı kompresörler kullanılarak su deposunun yıkanıp temizlenmesi işlemi yapılır. Gerekli ekipmanlar ve tedbirler alındıktan sonra izolasyonda kullanılacak olan malzemeler hazırlanır. İzolasyon malzemesi depodaki sorunun derecesine göre birkaç kat şeklinde uygulanır. Gerekli kuruma süresi kadar alan kurumaya bırakılır. Uygulama sonrasında dezenfeksiyon yapılarak izolasyon tamamlanır. İzolasyon su deposunun uzun yıllar sağlık ve temizlik koşullarına uygun biçimde kalmasını sağlar. Belirli arlıklarla su deposunun dezenfeksiyonu yaptırılmalı ve içme suyunun gönül rahatlığı ile kullanımı sağlanmalıdır.

Comments are closed.