Su deposu resmi Hizmetler sunan profesyonel şirketler tarafından işlemleri müsaade edilmesi gereken son derece hayati bir noktadır. Söz konusu işlemin bu kadar önem arz etmesi halk sağlığını doğrudan etkileyen bir ürün olması nedeniyle sadece apartman yöneticilerinin onayı ile yapılabilmektedir. Onay ve işlem açısından sadece apartman yöneticisinin kontrolünde olan su depoları olası bir aksilik durumunda yine apartman yöneticilerinin sorumlu olduğu konular arasında yer almaktadır. Bu yüzden şu deposuna yapılacak olan hizmetler ve yalıtım işlemleri muhakkak kaliteli profesyonel sağlık bakanlığı mevzuatlarına göre çalışma yapan firmalar tarafından yapılmalıdır. Su deposu yalıtımları betonarme ve plastik gövdelerde farklılık göstermektedir. Plastik ve metal su depoları aynı işlemle izole edilebilmektedir.

 

Su deposu hidrofor Sistemi bu izolasyonuna ayrı tutulması gereken bir konudur. Çünkü su deposu hidrofor sistemi suyu tesisatı göndermekle yükümlü olan bir araçtır. Bu aracın doğru çalışabilmesi için mutlaka orijinal ölçüleri kaplamaları muhafaza edilmeli ayrıca hidrofor motoru üzerinde işlem yapılmamalıdır. Su deposu yalıtım işlemleri sadece deponun gövde yüzeyine yapılmalı ve yapılan işlemin tam manası ile kuruduğu gözlemlenerek su deposunun hizmete açılması sağlanmalıdır. Bu yüzden su depoları baypas yöntemi ile montaj edilmeli ihtiyaç durumunda su deposunun devre dışı bırakılarak sadece ana tesisatın şehir şebekesi ile beslenebilmesi ne olarak tanınmalıdır.

 

Su deposu malzemeleri Yalıtımın dışında kalmalı sadece su deposu gövdesi ile yalıtım sınırlı tutulmalıdır. Bu koşullar sağlandığı durumlarda yalıtım başarılı olacak ve deponun çok uzun yıllar hem hijyenik hem de sağlıklı hizmet vermesi mümkün olacaktır. Su depolarında en önemli ayrıntı Deponun yapısına göre ortaya çıkan yalıtım farklıdır. Su deposu betonarme yapıdan imal edilmişse yalıtımının yapılması son derece kısa sürecek 5 ila 7 saat arasında yalıtım tamamlanarak depo hizmete açılacaktır. Fakat depo metal yüzey ya da plastik yüzeyden imal edilmişse bu süre daha uzun olmakla birlikte kesinlikle işlemin doğallığı bozulmalıdır. Metal ve plastik gövdeli su depolarında izolasyonun tamamlanıp deponun kullanıma açılması 5 ile 6 günü bulabilmektedir.

 

Comments are closed.