Beton su deposu yalıtımı sağlıklı temiz su tüketebilmek ihtiyacı nedeniyle oldukça önemlidir. Depo yalıtımının periyodik bir uygulama olmamasıyla birlikte, düzenli bakımının ihmal edilmemesi gerekir. Depo yalıtımı ilk kuruluşta veya kullanılmakta olan deponun su kaçırması, suyu temiz tutamaması durumunda yapılması gereken uygulamadır. Düzenli bakımı yapılan su depolarının sorunsuz kullanım süreleri uzun olacaktır. Düzenli bakım yapıldığında, su kaçağı olmadıkça, yeni yalıtım çalışması yapmaya gerek olmayacaktır.

Depo izolasyonunda kullanılacak malzemelerin içme veya kullanma suyu için uygunluk belgesi mutlaka olmalıdır. Bu malzemeler uygulandığında, depoda suya kesinlikle karışmamalıdır. En önemlisi, solvent içeren malzeme kullanılmamalıdır. Su deposunun özellikleri, konumu, kullanıcının tutumu iyi bilinmeli, yalıtım bu verilerle planlanmalıdır.

Beton Su Deposu İzolasyonu Nasıl Yapılmalıdır

Beton su depolarında su kaçağı varsa, kaçak yerleri belirlenip izolasyondan önce deponun niteliklerine göre mutlaka onarım harcı uygulanmalıdır.

Beton su deposu yalıtım çalışmasından önce her depo yalıtımında yapıldığı gibi 150 bar basınçla çalışan kompresör yardımı ile temizlenmelidir. Depo temizlenmesinin ardından ekipman ve malzeme kontrol edilip güvenlik önlemleri alınmalıdır. Depo içinde gerekli malzeme ve aydınlatma hazırlanmalı, bütün önlemler ve iş planı gözden geçirilmelidir. Solvent içermeyen, sürülerek uygulanacak olan yalıtım malzemesi homojen hale getirilmelidir. Ardından bu yalıtım malzemesi, beton su deposuna belirlenen mitar ve katta sürülerek uygulanır ve kurumaya bırakılır. Önceden belirlenen kaçağın büyüklüğüne göre izolasyon malzemesi lokal olarak birkaç kat daha sürülür ve son kontrolden sonra depo yeniden kurumaya bırakılır. Depo tamamen kuruyunca, genel kontrolün ardından dezenfekte edilerek kullanıma hazır hale getirilir. Konusunda uzman su deposu temizleme firma ve personeli, deponun düzenli bakımı ve temizlenmesi konusunda deponuzun konum ve özelliklerini dikkate alarak, size detaylı bilgi ve uygulama planı verecektir.

En Doğru Ve Ekonomik Yalıtım Planı

Ufak su deposu sorunları daha rahat çözülebilirken büyük beton depoların kullanışlı ömrünü uzatmak, düzenli bakım ve temizlik yapılmasıyla mümkün olur. Beton iç yüzeyin suya dayanıklı bir katmanla sıvanması veya kaplanması büyük bir temizlik avantajı sağlayacaktır.

Firma olarak yapacağımız ön incelemeyle size en doğru ve ekonomik yalıtım planını sunmaktayız.

Comments are closed.